piątek, 24 maja 2013

Konfitura z pomarańczy

Konfitura jest łatwa w przygotowaniu, ale czasowo zabiera 3 dni. Nie oznacza to jednak, że przez 3 dni nie wychodzimy z kuchni:) dlatego nie ma się co zniechęcać tylko wziąć za przygotowanie bo warto. Poza tym tak naprawdę szybko się ją robi.
Najbardziej czasochłonny jest pierwszy dzień ze względu na przygotowanie owoców i syropu. Tak przygotowane konfitury możemy potem dodawać do lodów, smarować chleb czy świeże bułeczki (mniam, mniam) albo dosadzić się do słoiczka z łyżeczką i zasłodzić nim na najbliższy miesiąc:) Jak będzie nam smakować to już zależy od tego czy owoce same w sobie przed przygotowaniem są bardziej czy mniej słodkie.
Podana ilość starcza na 3 słoiczki po ok. 450 gramów.
Konfitura z pomarańczy
Sama robiłam etykiety:)
Składniki:

1 kg pomarańczy (ok. 3-4 sztuk, w zależności od wielkości)
1 kg cukru
1/2 szklanki wodyPierwszy dzień:

  • Pomarańcze umyć i sparzyć.
  • Z jednej zetrzeć skórkę (ja starłam na dużych oczkach) i nie wyrzucać ponieważ będzie ona potrzebna na późniejszym etapie przygotowania (trzeciego dnia). Wszystkie owoce dokładnie obrać, przepołowić na pół i pokroić w półtalarki.
  • Przygotować syrop: zagotować w garnku 1/2 szklanki wody z 1 kg cukru (cały czas mieszając, żeby się nie przypalił) po czym wyłączyć ogień. Przełożyć owoce do syropu wraz z sokiem, który pomarańcze wypuściły, dokładnie wymieszać i zagotować. Od momentu zagotowania smażyć owoce 10 minut na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając. Wyłączyć i odstawić do wystygnięcia.


Drugi dzień:
czynność powtórzyć - smażyć 10 minut (od momentu zagotowania) i odstawić do wystygnięcia.


Trzeci dzień:

  • Dodać do syropu startą skórkę z pomarańczy i smażyć na małym ogniu do momentu, aż owoce będą szkliste.
  • Na koniec przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiamy do góry nogami do wystygnięcia.

Smacznego:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz